Švýcarsko vlakem
Cestovní Agentura Marketa Meier
Aletschbord 20
63914 Belalp
Švýcarsko

Email: info@svycarsko-vlakem.cz
Telefon z Čech: 0041 32 685 52 20
Telefon ve Švýcarsku: Natel 076 319 52 20

Navigace: [ přeskočit ]
swiss travel system

Kontakt:


Cestovní agentura Marketa Meier
Aletschbord 20
3914 Belalp
Švýcarsko

Telefon:
0041 76 319 52 20 - mobil

Úvodní stránka » Švýcarsko

Švýcarsko - informace o zemi

Základní informace

Oficiální název: Švýcarská konfederace
Hlavní město: Bern
Rozloha: 41 293 km2
Počet obyvatel: 8 mil.
Oficiální jazyk: němčina (66%), francouzština (23%), italština (9%), rétorománština (2%)
Státní zřízení: federace
Hlavní náboženství: 42 % katolíci, 35 %­ protestanti, 23 % jiné náboženství a bez vyznání
Čas: SEČ +0
Měna: švýcarský frank (CHF)

Pasové a vízové předpisy

Osoby starší 15 let cestující do Švýcarska musejí být vybaveny platným cestovním pasem nebo občanským průkazem se strojově čitelným řádkem. Osoby mladší 15 let musejí mít platný cestovní pas. Víza pro české občany /veškerá/ jsou od roku 2006 zrušena. Pro pobyt delší než 3 měsíce je třeba povolení k pobytu, které se vyřizuje přímo u příslušné kantonální cizinecké policie. Bližší informace vám sdělí na nejbližším zastupitelském úřadu nebo konzulátu Švýcarské konfederace.
www.auslaender.ch

Švýcarské celní předpisy při vstupu do země

Povolený bezcelní a nezdaněný dovoz na osobu:
Osobní potřeby: např. oblečení, spodní prádlo, toaletní potřeby, sportovní náčiní, fotoaparáty a filmové kamery, kamerové rekordéry, přenosné počítače, hudební nástroje a jiné předměty obecného použití.
Potraviny: jídlo a nealkoholické nápoje na cestu.
Hotovost: dovoz a vývoz hotovosti bez omezení.

Lihoviny a tabákové výrobky: uvedené limity se vztahují pouze na osoby starší 17 let

 • 200 cigaret nebo 50 doutníků nebo 250 gramů lulkového tabáku
 • 2 litry alkoholických nápojů (do 15 %) a 1 litr alkoholického nápoje (nad 15 % )

Jiné zboží: u jiného zboží určeného k soukromému používání je stanoven celkový limit v hodnotě 300 CHF na osobu. Bližší informace na: http://www.eav.admin.ch/themen/einfuhr_ausfuhr/index.html?lang=en

Gastronomie

Švýcarská kuchyně odráží rozmanitost kulturních tradic země: fondue a raclette patří k těm známějším specialitám, ale slyšeli jste už někdy o papet vaudois (druh kyselého zelí s klobásou podávaný v regionu Ženevského jezera), capuns (plněné kapustové závitky podávané v Graubündenu) nebo o minestrone (vydatná těstovinová polévka podávaná v italské části)? Světově proslulé je švýcarské sladké pečivo a dezerty. Švýcarská vína jsou vynikající, zejména objednáte-li si je v regionu, kde byla vypěstována. Vždy žádejte místní odrůdy. Likéry jsou lahodné, ale velmi silné. K nejoblíbenějším patří Kirsch, Pfümli a Williamine.

Většina restaurací nabízí specialitu dne známou jako "Tagesteller" nebo "Plat du Jour". Cena pokrmu se pohybuje od 15 CHF do 20 CHF, zřídkakdy je vyšší.

Spropitné

Poplatek za služby se obvykle započítává do účtu v restauraci i hotelu, stejně jako do jízdného taxi služby. Mimořádné spropitné není tedy nutné, ale je vítáno.

Počasí a podnebí

Podnebí je mírné, bez extrémních teplot nebo vlhkosti v létě i v zimě. Od července do srpna se teploty pohybují mezi +18°C až +27°C a od ledna do února mezi -2°C až +7°C. Na jaře a na podzim dosahují denní teploty +8°C až +15°C. V závislosti na nadmořské výšce se teploty mohou značně lišit. Doporučujeme do zavazadla vždy přibalit svetr, kvalitní turistickou obuv, opalovací krém s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle, skládací deštník a/nebo lehký plášť do deště.

Aktuální informace o počasí naleznete na www.MySwitzerland.com.

Bezpečnost a ochrana zdraví

Kriminalita ve Švýcarsku patří mezi nejnižší ze všech průmyslových zemí světa. Přesto se vždy vyplácí si na rušných místech hlídat peněženky a zavazadla. Bez obav se můžete stravovat v restauracích - podávaná jídla i nápoje jsou hygienicky nezávadné, stejně jako voda z kohoutků. Imunizace proti infekčním chorobám se vyžaduje pouze tehdy, pobývala-li dotyčná osoba v předcházejících 14 dnech v infikovaném prostředí. Důrazně doporučujeme uzavřít osobní cestovní pojištění, které se vztahuje na úraz pojištěnce, nemoc, ztrátu nebo poškození zavazadel, osobních věcí a na storno poplatky.

Měna

Oficiální měnou ve Švýcarsku je švýcarský frank (CHF). I když Švýcarsko není součástí Evropské unie a není proto nuceno přestoupit na společnou měnu euro, je většina cen nicméně uváděna v eurech, aby měl návštěvník možnost srovnání. Obchodníci mohou přijímat platby v eurech, ale není to jejich povinnost. Drobné nazpět dostává zákazník většinou ve švýcarské měně.

Švýcarské franky existují v následujích formách:

 • Mince: 5, 10, 20, 50 setin (rappů) a 1, 2, 5 franků
 • Bankovky: 10, 20, 50, 100, 200, 1000 franků

Kreditní karty

 • Eurocard/MasterCard
 • VISA
 • American Express
 • Diners Club
 • EC-Maestro
 • EC-Cirrus

Nejbezpečnější a nejjednodušší formou placení jsou cestovní šeky a kreditní karty. Nejpoužívanější karty jsou Visa, MasterCard a American Express. Mnoho bank je vybaveno systémem Cirrus a Maestro. Je vhodné mít malý obnos v hotovosti pro bezprostřední výdaje jako například parkovací automaty, městskou dopravu, taxi apod.

Důležitá telefonní čísla

Nouzová volání
117 Policie v případě nouze
118 Hasiči
144 Záchranná služba (ne ve všech oblastech)

Informační servis
111 Čísla švýcarských účastnických linek, lékaři, divadla atd.
140 Asistenční služba pro motoristy
162 Předpověď počasí
163 Průjezdnost a stav silnic a průsmyků
187 Lavinový servis
114 Pro volání do zahraničí v případě, že přímá volba není možná.
0800 80 1141 Volání do zahraničí na účet volaného, pokud přímé spojení není možné

Nákupy

Švýcarské výrobky špičkové kvality jsou pro zákazníka neodolatelným lákadlem. Ve většině obchodů a obchodních domů se dorozumíte anglicky. Bez nákupu proslulých švýcarských hodinek by pobyt ve Švýcarsku nebyl tím pravým zážitkem. Kvalitní švýcarské hodinky se vyrábějí v nekonečném množství druhů a bývají zpravidla levnější než v jiných zemích. Největší a nejslavnější švýcarskou firmou zabývající se prodejem hodinek je společnost Bucherer předkládající širokou nabídku v cenách od 50 do 100 000 CHF.

Stejně jako hodinky patří ke Švýcarsku neodmyslitelně i čokoláda. Ta se vyrábí v nepřeberném množství velikostí, tvarů a chutí. K dalším výrobkům vynikající kvality, které zde můžete zakoupit, patří textil, výšivky, jemné kapesníčky, ložní prádlo, nástroje na přesnou práci, vícečepelové kapesní nože, např. švýcarský armádní nůž od firmy Wenger (www.wenger-knife.ch), hrací skříňky, dřevoryty, keramika a další ručně vyráběné výrobky, stejně jako starožitnosti a umělecky cenné knihy.

Obchody jsou obvykle otevřeny v pracovních dnech od 9.00 hod. do 18.30 hod. a v sobotu od 9.00 hod. do 16.00 hod. Jednou týdně je otvírací doba prodloužena až do 21.00 hod. Zavírací den je neděle, vyjma obchodů na letištích, na některých železničních nádražích a na dálničních odpočívadlech.

Daň z přidané hodnoty

Daň z přidané hodnoty, kterou platíte ze zboží zakoupeného ve Švýcarsku, činí 7,6 %. V obchodech můžete požádat o tzv. Global Refund Cheque (šek na paušální náhradu) a žádat navrácení zaplacené DPH.

3 jednoduché kroky k získání náhrady ve Švýcarsku:

 • V obchodě: Celková částka, kterou zaplatíte v obchodě, musí dosáhnout částky 400 CHF (včetně DPH). Vaše trvalé bydliště musí být mimo území Švýcarska a zboží musí být vyvezeno do 30 dnů.
 • Na celnici: Při odjezdu ze Švýcarska vám musejí švýcarské celní orgány po prohlídce zboží orazítkovat šeky na nezdaněný nákup (Tax-free Shopping Cheques).

 • Inkaso náhrady: Máte několik možností - okamžitou hotovost v pokladně pro hotovostní výplaty náhrad (Cash Refund Office), přímé připsání částky na určenou kreditní kartu nebo bankovní účet, bankovní šek a dokonce, v případě některých zemí, možnost inkasa náhrady po návratu domů.

Přečtěte si
Nová fota v naší fotogalerii

Nahlédněte do naší nově aktualizované fotogalerie. Mrkněte i na video sestavené z momentek zachycených při putování Švýcarskem 2018 - video k nahlédnutí na našem facebooku;-).

Hotel Belalp s úchvatnými výhledy na největší alpský ledovec Aletsch, který je na seznamu světového dědictví UNESCO, se nachází ve Švýcarském kantonu Wallis ve výšce 2.137 m n. m.

Historická budova hotelu, který provozuje Markéta Meier s manželem, spadá do období tzv. Belle Epoque tj. krásných a bezstarostných časů na přelomu 19. a 20. století. Horský hotel, který už 160 let píše dějiny alpské turistiky v této oblasti, je svědectvím mimořádného průkopnického ducha. Stal se oblíbenou destinací pro mladé i seniory, rodiny, skupiny, firemní semináře a svatební hostiny. Je to ideální lokalita pro načerpání síly a inspirace do dnešního zrychleného světa.

 

Markéta Meier a její splněný sen v cyklu dokumentů s názvem Babylon - dokumentární pořad České televize o lidech, kteří žijí jinde, než jsou jejich kořeny.

Česká televize natočila můj příběh do cyklu Babylon, který můžete shlédnout zde.


Švýcarsko vlakem - Vaše dovolená ve Švýcarsku jinak - Lyžovaní - Turistika - Ubytování - Welness               Realizace: Internetové poradenství