Oficiální název: Švýcarská konfederace
Hlavní město: Bern
Rozloha: 41 293 km2
Počet obyvatel: 8 mil.
Oficiální jazyk: němčina (66%), francouzština (23%), italština (9%), rétorománština (2%)
Státní zřízení: federace
Hlavní náboženství: 42 % katolíci, 35 % protestanti, 23 % jiné náboženství a bez vyznání
Čas: SEČ +0
Měna: švýcarský frank (CHF)
Osoby starší 15 let cestující do Švýcarska musí být vybaveny platným cestovním pasem nebo občanským průkazem se strojově čitelným řádkem. Osoby mladší 15 let musí mít platný cestovní pas. Víza pro české občany /veškerá/ jsou od roku 2006 zrušena. Pro pobyt delší než 3 měsíce je třeba povolení k pobytu, které se vyřizuje přímo u příslušné kantonální cizinecké policie. Bližší informace vám sdělí na nejbližším zastupitelském úřadu nebo konzulátu Švýcarské konfederace.
www.auslaender.ch
Povolený bezcelní a nezdaněný dovoz na osobu:
Osobní potřeby: např. oblečení, spodní prádlo, toaletní potřeby, sportovní náčiní, fotoaparáty a filmové kamery, kamerové rekordéry, přenosné počítače, hudební nástroje a jiné předměty obecného použití.
Potraviny: jídlo a nealkoholické nápoje na cestu.
Hotovost: dovoz a vývoz hotovosti bez omezení.
Lihoviny a tabákové výrobky: uvedené limity se vztahují pouze na osoby starší 17 let
Jiné zboží: u jiného zboží určeného k soukromému používání je stanoven celkový limit v hodnotě 300 CHF na osobu. Bližší informace na: http://www.eav.admin.ch/themen/einfuhr_ausfuhr/index.html?lang=en
Švýcarská kuchyně odráží rozmanitost kulturních tradic země: fondue a raclette patří k těm známějším specialitám, ale slyšeli jste už někdy o papet vaudois (druh kyselého zelí s klobásou podávaný v regionu Ženevského jezera), capuns (plněné kapustové závitky podávané v Graubündenu) nebo o minestrone (vydatná těstovinová polévka podávaná v italské části)? Světově proslulé je švýcarské sladké pečivo a dezerty. Švýcarská vína jsou vynikající, zejména objednáte-li si je v regionu, kde byla vypěstována. Vždy žádejte místní odrůdy. Likéry jsou lahodné, ale velmi silné. K nejoblíbenějším patří Kirsch, Pfümli a Williamine.
Většina restaurací nabízí specialitu dne známou jako "Tagesteller" nebo "Plat du Jour". Cena pokrmu se pohybuje od 15 CHF do 20 CHF, zřídkakdy je vyšší.
Poplatek za služby se obvykle započítává do účtu v restauraci i hotelu, stejně jako do jízdného taxi služby. Mimořádné spropitné není tedy nutné, ale je vítáno.
Podnebí je mírné, bez extrémních teplot nebo vlhkosti v létě i v zimě. Od července do srpna se teploty pohybují mezi +18°C až +27°C a od ledna do února mezi -2°C až +7°C. Na jaře a na podzim dosahují denní teploty +8°C až +15°C. V závislosti na nadmořské výšce se teploty mohou značně lišit. Doporučujeme do zavazadla vždy přibalit svetr, kvalitní turistickou obuv, opalovací krém s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle, skládací deštník a/nebo lehký plášť do deště.
Aktuální informace o počasí naleznete na www.MySwitzerland.com.
Kriminalita ve Švýcarsku patří mezi nejnižší ze všech průmyslových zemí světa. Přesto se vždy vyplácí si na rušných místech hlídat peněženky a zavazadla. Bez obav se můžete stravovat v restauracích - podávaná jídla i nápoje jsou hygienicky nezávadné, stejně jako voda z kohoutků. Imunizace proti infekčním chorobám se vyžaduje pouze tehdy, pobývala-li dotyčná osoba v předcházejících 14 dnech v infikovaném prostředí. Důrazně doporučujeme uzavřít osobní cestovní pojištění, které se vztahuje na úraz pojištěnce, nemoc, ztrátu nebo poškození zavazadel, osobních věcí a na storno poplatky.
Oficiální měnou ve Švýcarsku je švýcarský frank (CHF). I když Švýcarsko není součástí Evropské unie a není proto nuceno přestoupit na společnou měnu euro, je většina cen nicméně uváděna v eurech, aby měl návštěvník možnost srovnání. Obchodníci mohou přijímat platby v eurech, ale není to jejich povinnost. Drobné nazpět dostává zákazník většinou ve švýcarské měně.
Švýcarské franky existují v následujích formách:
Nejbezpečnější a nejjednodušší formou placení jsou cestovní šeky a kreditní karty. Nejpoužívanější karty jsou Visa, MasterCard a American Express. Mnoho bank je vybaveno systémem Cirrus a Maestro. Je vhodné mít malý obnos v hotovosti pro bezprostřední výdaje jako například parkovací automaty, městskou dopravu, taxi apod.
Nouzová volání
117 Policie v případě nouze
118 Hasiči
144 Záchranná služba (ne ve všech oblastech)
Informační servis
111 Čísla švýcarských účastnických linek, lékaři, divadla atd.
140 Asistenční služba pro motoristy
162 Předpověď počasí
163 Průjezdnost a stav silnic a průsmyků
187 Lavinový servis
114 Pro volání do zahraničí v případě, že přímá volba není možná.
0800 80 1141 Volání do zahraničí na účet volaného, pokud přímé spojení není možné
Švýcarské výrobky špičkové kvality jsou pro zákazníka neodolatelným lákadlem. Ve většině obchodů a obchodních domů se dorozumíte anglicky. Bez nákupu proslulých švýcarských hodinek by pobyt ve Švýcarsku nebyl tím pravým zážitkem. Kvalitní švýcarské hodinky se vyrábějí v nekonečném množství druhů a bývají zpravidla levnější než v jiných zemích. Největší a nejslavnější švýcarskou firmou zabývající se prodejem hodinek je společnost Bucherer předkládající širokou nabídku v cenách od 50 do 100 000 CHF.
Stejně jako hodinky patří ke Švýcarsku neodmyslitelně i čokoláda. Ta se vyrábí v nepřeberném množství velikostí, tvarů a chutí. K dalším výrobkům vynikající kvality, které zde můžete zakoupit, patří textil, výšivky, jemné kapesníčky, ložní prádlo, nástroje na přesnou práci, vícečepelové kapesní nože, např. švýcarský armádní nůž od firmy Wenger (www.wenger-knife.ch), hrací skříňky, dřevoryty, keramika a další ručně vyráběné výrobky, stejně jako starožitnosti a umělecky cenné knihy.
Obchody jsou obvykle otevřeny v pracovních dnech od 9.00 hod. do 18.30 hod. a v sobotu od 9.00 hod. do 16.00 hod. Jednou týdně je otvírací doba prodloužena až do 21.00 hod. Zavírací den je neděle, vyjma obchodů na letištích, na některých železničních nádražích a na dálničních odpočívadlech.
Daň z přidané hodnoty, kterou platíte ze zboží zakoupeného ve Švýcarsku, činí 7,6 %. V obchodech můžete požádat o tzv. Global Refund Cheque (šek na paušální náhradu) a žádat navrácení zaplacené DPH.
3 jednoduché kroky k získání náhrady ve Švýcarsku:
Na celnici: Při odjezdu ze Švýcarska vám musí švýcarské celní orgány po prohlídce zboží orazítkovat šeky na nezdaněný nákup (Tax-free Shopping Cheques).